Dünya

Yunanistan’da SYRIZA-ANEL Dönemi

Yunanistan’da Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) Genel Başkanı PanayiotisKammenos, seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri AleksisÇipras ile koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Kammenos, Çipras ile olan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, SYRIZA’yı hükümeti kurması konusunda destekleme kararı aldığını belirterek, “Şu andan itibaren hükümet var. AleksisÇipras’a güvenoyu veriyoruz. Başbakan, bugün Cumhurbaşkanı KarolosPapulyas’a giderek yemin edecek ve hükümet üyelerini açıklayacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanı KarolosPapulyas’ın bugün öğleden sonra SYRIZA lideri AleksisÇipras’ı kabul ederek hükümeti kurma yetkisi vereceği bildirildi.

PanayotisKammenos liderliğindeki ANEL partisi, 2012 seçimleri öncesinde Yeni Demokrasi Partisi’nden (ND) ayrılan bir grup sağcı milletvekili tarafından kuruldu. Avrupa karşıtı bir politika izleyen ancak SYRIZA ile ideolojik açıdan büyük farklılıkları bulunan ANEL, seçim öncesinde parlamentoya girmesi durumunda SYRIZA ile işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Yunanistan’da dün yapılan erken seçimlerde yüzde 4,75’lik oy oranıyla 13 milletvekili çıkaran ANEL, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler üyesi. ANEL, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya ile işbirliği yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu